Науковий комітет подав свої пропозиції щодо спрощення адміністрування договорів про надання грантової підтримки НФДУ

Науковий комітет Національної ради України з питань розвитку науки і технологій ( далі – Науковий комітет) подав свої пропозиції щодо спрощення адміністрування договорів про надання грантової підтримки Національним фондом досліджень України, що були розроблені на виконання доручення Прем’єр-міністра України від 14. 03. 2023 року № 35361/10/1-22 щодо вжиття заходів до реалізації рішення Нацради з питань розвитку науки і технологій від 23 лютого 2023 року (Протокол № 5).

Про це зазначається у листі Наукового комітету від 19 травня 2023 р.  № 007-1-874 , адресованому заступнику Міністра освіти і науки України Денису Курбатову.

Пропозиції спрямовані на вирішення низки проблем, що проявилися за час функціонування Національного фонду досліджень, а також на загальну дерегуляцію грантової підтримки наукової та науково-технічної дяльності за рахунок коштів державного бюжету, що сприятиме не тільки  діяльності Національного фонду досліджень України, а й матиме позитивний ефект для всіх інструментів грантової підтримки на майбутнє.

Зокрема, пропозиції стосуються вирішення таких проблем грантової підтримки, як:

  • невизначеність розподілу прав та обов’язків між науковими керівниками проєктів і керівниками організацій-грантоотримувачів;
  • надмірні обмеження у використанні грантових коштів для покриття непрямих витрат організацій;
  • надмірна деталізація планів виконання проєктів і складність їхнього оперативного коригування відповідно до потреб дослідження;
  • використання неадекватних інструментів оплати праці грантоотримувачів (договори ЦПХ та премії);
  • надмірно бюрократизоване проміжне звітування;
  • надмірно складна процедура щорічного переукладання договорів;
  • перерва в фінансуванні в кінці та на початку кожного бюджетного року для багаторічних проєктів.

У зв’язку з нещодавними змінами до Закону “Про наукову і науково-технічну діяльність”, які розблокували можливість НФДУ надавати інституційні та індивідуальні гранти, пропонується також уточнити граничні строки надання грантової підтримки (досі обмежені 3 роками) для індивідуальних  та колективних проєктів, а також питання організації  оплати праці наукових працівників та допоміжного персоналу, які виконують проєкти.

З цією метою запропоновано внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1007 “Про затвердження Порядку формування та використання коштів Національного фонду досліджень України” і від 21 серпня 2019 р. № 776 “Про затвердження Порядку надання грантової підтримки науково-технічної діяльності за рахунок  коштів державного бюджету”, а також визначити основні положення типових договорів про надання грантової підтримки у сфері наукової і науково-технічної діяльності за рахунок коштів державного бюджету у вигляді методичних рекомендацій, затверджених Міністерством освіти і науки України.

Ознайомитись з повним текстом пропозицій можна  за цим посиланням.