Науковий комітет представив своє бачення реформи наукової сфери

Стратегія реформування сфери наукових досліджень, розробок та інновацій (НДРІ) стала основним питанням для обговорення на черговому засіданні Наукового комітету (НК), що відбулося 1 липня 2023 року.

Члени НК переконані, що виклики післявоєнного відновлення та виклики, пов’язаних з курсом на членство України в ЄС вимагають системного перегляду державної політики у сфері НДРІ. Реформа сфери НДРІ має стати однією з основних складових загальної реформи економіки та суспільної сфери країни з орієнтацією на розвиток наукоємних виробництв та послуг. Дослідження, розробки та інновації слід сприймати як основу сталого розвитку економіки України, при цьому ключове значення має збереження і розвиток людського капіталу.

За результатами обговорення, НК схвалив пропозиції  основних положень реформи, які охоплюють:

  • зміну системи управління сферою досліджень і розробок;
  • зміну принципів базового фінансування науки та вищої освіти;
  • розбудову багатоканальної системи конкурсного фінансування НДРІ;
  • розширення автономії наукових установ та наукових колективів, дерегуляцію наукової діяльності;
  • цифровізацію збору та аналізу даних у сфері НДРІ;
  • заходи для інтеграції української науки до європейського та світового дослідницького простору.

Ці пропозиції будуть надіслані до Міністерства освіти і науки, і мають бути розглянуті на наступному засіданні Національної ради України з питань розвитку науки і технологій. Детальніше з пропозиціями Наукового комітету можна ознайомитися за цим посиланням.

Виконуючи функції наглядової ради Національного фонду досліджень України, Науковий комітет розглянув деякі питання діяльності фонду, зокрема, погодження обраних науковою радою заступників голови НФДУ, а також питання внутрішнього аудиту.  Нагадаємо, що НК нещодавно надав МОН свої пропозиції щодо дебюрократизації грантової підтримки, з якими можна ознайомитись тут.

Засідання завершилося словами щирої подяки дванадцяти членам НК, строк повноважень яких невдовзі спливає. Арбузова С.Б., Волков Р.А., Воробйова О.П., Зенкова К.Ю., Кондратенко Ю.П., Корнєєв В.О., Котречко С.О., Слюсаренко Ю.В., Ушакова Г.О., Файнлейб О.М., Фоміна М.О., Черніга Р.М. протягом своєї роботи в Науковому комітеті активно захищали інтереси наукової спільноти України, докладали всіх зусиль для того, щоб сприяти розвитку наукової сфери в Україні.