
У зв’язку із закінченням строку повноважень Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 25 лютого 2025 року № 157-р «Про звільнення Вільчинського С.Й. з посади голови Національного фонду досліджень».
Вільчинський Станіслав Йосипович народився 27 березня 1964 року в місті Івано-Франківську. Закінчив із золотою медаллю Київську республіканську спортивну школу-інтернат олімпійського резерву. Здобув вищу освіту у Київському державному університеті імені Тараса Шевченка (фізичний факультет, спеціальність «Фізика», диплом з відзнакою). У 1993 році здобув науковий ступінь кандидата фізико-математичних наук, у 2002 році – науковий ступінь доктора фізико-математичних наук. Трудова кар’єра Станіслава Йосиповича невідривно пов’язана з Київським національним університетом імені Тараса Шевченка, а його наукова діяльність зосереджена на дослідженнях у галузях космології раннього Всесвіту, Стандартної моделі фізики елементарних частинок і макроскопічних квантових явищ. С. Вільчинський бере участь як науковий керівник у реалізації міжнародних проєктів з космології раннього Всесвіту, а з січня 2017 року є одним із наукових керівників міжнародного експерименту SHiP на Великому адронному колайдері в ЦЕРНі, Швейцарія.
У 2018 році Станіслава Вільчинського було обрано до складу наукової ради Національного фонду досліджень України, а 7 березня 2022 року призначено головою Національного фонду досліджень. Це були непрості часи для Фонду. З перших днів російського вторгнення відбулось секвестрування бюджетних коштів на гранти. Але голова НФДУ разом із науковою радою та дирекцією Фонду змогли віднайти способи альтернативного фінансування українських вчених. Завдяки роботі голови Фонду С. Вільчинського та його колег стало можливим проведення конкурсу «Спільні українсько-швейцарські проєкти з виконання наукових досліджень: Конкурс проєктів 2023»; конкурсу «Кембридж НФДУ 2022. Індивідуальні гранти на проведення досліджень (розробок) для українських вчених (за підтримки Кембриджського університету, Велика Британія» та десятків інших національних конкурсів, серед яких конкурс «Наука для зміцнення обороноздатності України», «Наука для відбудови України у воєнний та повоєнний періоди», завдяки яким тисячі наукових проєктів українських науковців отримали грантову підтримку. Кропітка робота голови Фонду С. Вільчинського на громадських засадах була спрямована на становлення Фонду як незалежної інституції, системне вдосконалення конкурсних процедур, бази експертів, пошук нових джерел фінансування, вдосконалення системи і критеріїв оцінювання результатів наукової праці вчених, збереження інституційної незалежності Фонду, розвиток академічної доброчесності.
Шановний Станіславе Йосиповичу!
Від усього серця дякуємо Вам за Вашу невтомну працю, відданість науці та вагомий внесок у розвиток українських досліджень.
Ваша діяльність на чолі Національного фонду досліджень України в один із найскладніших періодів нашої історії є прикладом справжнього лідерства, далекоглядності та відданості інтересам української науки.
Завдяки Вашій наполегливості, енергії та професіоналізму вдалося не лише зберегти можливості для українських вчених,
а й залучити міжнародну підтримку, відкривши нові горизонти для співпраці та досліджень.
Ваші зусилля зробили реальними численні грантові конкурси, які допомогли тисячам науковців продовжувати свою роботу,
незважаючи на виклики воєнного часу.
Ми висловлюємо Вам щиру повагу та вдячність за кропітку працю,
за вашу непохитну віру в українську науку та за можливості,
які Ви відкрили для багатьох.
Нехай Ваш подальший шлях буде сповнений нових звершень, цікавих відкриттів і заслуженого визнання.
З повагою та вдячністю
Наглядова рада Національного фонду досліджень України