17-18 квітня 2024 р. у Берліні відбувся науковий форум «Українські дослідники в Німеччині: налагодження зв’язків та співробітництва 2024», в організації якого взяли участь Alexander von Humboldt Stiftung (Фонд Олександра фон Гумбольдта), Gerda Henkel Stiftung (Фонд Герди Хенкель), VolkswagenStiftung (Фонд Фольксваген), DAAD – Німецька служба академічних обмінів, Leopoldina – Німецька Національна академія наук, DBU – Німецький фонд захисту навколишнього середовища.
До участі в роботі форуму були запрошені українські вчені різних університетів, наукових установ та закладів, що тимчасово перебувають на території Німеччини. Участь у заході також взяли представники Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій, а саме: голова Наукового комітету Олександра Антонюк, заступник голови НК Олексій Колежук , члени НК Анатолій Жучок та Петер Берцик.
Два дні роботи форуму пройшли у форматі семінарів та воркшопів, на яких обговорювалися питання:
– сучасні виклики в українському академічному секторі;
– німецько-українське академічне співробітництво;
– ключові питання процесу вступу України до ЄС та можливості для дослідників;
– нові академічні та громадські дискурси в Україні та Німеччині.
Учасники форуму були поділені на п’ять груп – відповідно до спеціальностей – соціальні науки, гуманітарні науки, природничі та математичні науки, науки про життя та медицина, інженерні та інформаційні технології.
Форум у Берліні став кроком у посиленні взаєморозуміння та співпраці між українською та німецькою науковими спільнотами, а також зміцненні партнерських зв’язків між обома країнами. Цього року особливий акцент було зроблено на сучасну проблему в українській вищій освіті та наукових дослідженнях. Глибокі дискусії та панельні обговорення дозволили учасникам висловити своє бачення розвитку науки та технологій в умовах війни в Україні.
Як зазначила Олександра Антонюк: “Не треба чекати кінця війни, щоб почати відновлення та підсилення нашої країни. Вже зараз потрібно робити кроки для покращення ситуації. Одним із деяких аспектів є стимулювання співпраці між науковцями, зокрема тими, хто змушений був залишити Україну та тими, хто продовжує працювати в ній. Ми повинні дбати про те, щоб створити умови для повернення цих таланових людей назад до нашої країни. Це означає не тільки надання можливостей для наукових досліджень та розвитку, але й створення сприятливого середовища для їхньої професійної та особистої самореалізації. Цей процес має бути у співпраці із закордонними фінансовими організаціями, які надають підтримку та ресурси для відновлення країни. Дуже важливо висловити вдячність за їхню допомогу та співпрацю, яка продовжується ще в цей важкий час”.
Організатори форуму акцентували увагу на можливостях співпраці як в академічній, так і поза нею сферах, щоб сприяти інтеграції українських науковців у німецьку наукову спільноту та залучати їх до міжнародних дослідницьких проектів.
Гібридна форма участі (офлайн та онлайн) дозволила залучити більше учасників, надаючи можливість брати участь у заході навіть тим, хто не міг би бути присутнім особисто. Онлайн-стрімінг відкриває широку аудиторію для обміну ідеями та досвідом.
Заходи, проведені в рамках форуму, мають на меті не лише обговорення актуальних питань науки та освіти, але й стимулювання конкретних дій та співпраці, щоб спільно працювати над вирішенням складних проблем, з якими стикаються образи країни в цих сферах.
ПРОГРАМА ФОРУМУ 01_20240415_UKR_Networking_Day_4.24_Print_Programme
БРИФІНГ briefing_panel#2_sd_ukr_2