30 травня 2024 року відбувся міжнародний семінар «Моніторинг науково-технічного та інноваційного розвитку України». Організаторами заходу стали Інститут економіки та прогнозування НАН України, Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій і Європейська економічна комісія ООН.
Серед головних тем семінару було обговорення інновацій, які відіграють ключову роль у різних галузях економіки та в повсякденному житті людей у всьому світі. Особливо важливим є значення інновацій для майбутнього Європейського Союзу, що зазначено в документі “A New European Innovation Agenda”, ухваленому в липні 2022 року.
Для розробки та реалізації ефективної національної політики у сфері науки й інновацій необхідно мати актуальну інформацію про розвиток науки й інновацій та їхній вплив на економічне зростання. Відтак, моніторинг та оцінка науково-технічного й інноваційного розвитку стають дедалі актуальнішими, що вимагає впровадження нових підходів для своєчасного реагування на нові тенденції.
Під час семінару обговорювалися такі питання:
- Проблеми статистичного вимірювання науково-технічної та інноваційної діяльності в Україні та світі.
- Моніторинг науково-технічної діяльності бізнес-сектору: як отримати надійні дані.
- Виклики моніторингу наукового та інноваційного розвитку під час війни та в повоєнний період і шляхи їх вирішення.
- Формування дієвої системи моніторингу науково-технічного та інноваційного розвитку України.
Серед спікерів заходу були:
- Президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній.
- Директор Інституту економіки та прогнозування НАН України академік Валерій Геєць.
- Заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов.
- Заступник міністра економіки України Віталій Кіндратів.
- Голова Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій доктор фізико-математичних наук Олександра Антонюк.
- Директорка Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій Олена Орлюк.
- Керівник секції з інноваційного розвитку та конкурентоспроможності Європейської економічної комісії ООН Ральф Гайнрих.
- Завідувач відділу інноваційної політики, економіки та організації високих технологій Інституту економіки та прогнозування НАН України член-кореспондент НАН України Ігор Єгоров та інші.
Семінар розпочався о 10:00. Голова Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій Олександра Антонюк виступила із привітальним словом, наголосивши на важливості науково обґрунтованих підходів до формування політик, які неможливі без належної системи обліку показників та статистичних даних. Особливо підкреслювалася необхідність вдосконалення та узгодження цих даних з європейськими практиками.
Участь Ральфа Гайнриха, керівника секції з інноваційного розвитку та конкурентоспроможності Європейської економічної комісії ООН, була особливо важливою. Він повідомив про роботу над звітом та рекомендаціями щодо системи інновацій в Україні, які планується представити до кінця року.